ESY226M100AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.835
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 86
Datasheet
Nichicon
In Stock: 1.893
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 440mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
ESY226M100AG3AA
DigiKey Part Number
399-ESY226M100AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY226M100AG3AA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY226M100AG3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
231 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
330 mA @ 100 kHz
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C