B41041A8108M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 88.371
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 2.544
Datasheet
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 358
Chemi-Con
In Stock: 696
KEMET
KEMET
Nichicon
In Stock: 877
Upgrade
Rubycon
In Stock: 123
Upgrade
In Stock: 50
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 250
In Stock: 533
Nichicon
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
B41041A8108M
DigiKey Part Number
B41041A8108M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A8108M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.144 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C