EKZN630ELL102ML25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 358
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 696
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 2.544
Panasonic Industry
In Stock: 3.119
Panasonic Industry
In Stock: 238
Nichicon
In Stock: 877
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN630ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-4098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN630ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN630ELL102ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.734 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.89 A @ 100 kHz
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C