VEZ100M1CTR-0405S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Cornell Dubilier Knowles
Elna America
NextGen Components
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
VEZ100M1CTR-0405S
DigiKey Part Number
4403-VEZ100M1CTR-0405STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEZ100M1CTR-0405S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
65 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
3.2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C