106SMH016M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19.059
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5.182
Datasheet
Direct
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Elna America
NextGen Components
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 33.16Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
106SMH016M
DigiKey Part Number
106SMH016M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106SMH016M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
42 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.16Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C