RVS-16V100MD55U-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Cornell Dubilier Knowles
NextGen Components
Surge
Image for RVS-16V100MD55U-R is not available
RVS-16V100MD55U-R
DigiKey Part Number
RVS-16V100MD55U-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVS-16V100MD55U-R
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 36Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
20 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C