LSR221M2G---2535S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 1.063
Rubycon
In Stock: 33
Datasheet
In Stock: 70
In Stock: 0
In Stock: 245
In Stock: 175
In Stock: 114
TDK
In Stock: 155
TDK
In Stock: 469
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 620
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 543mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSR221M2G---2535S
DigiKey Part Number
4403-LSR221M2G---2535S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSR221M2G---2535S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
543mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C