LSM681M2V---3060S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 175
Rubycon
In Stock: 88
In Stock: 0
TDK
680 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM681M2V---3060S
DigiKey Part Number
4403-LSM681M2V---3060S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM681M2V---3060S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.716 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C