450MXK680MEFCSN30X55
DigiKey Part Number
1189-3474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXK680MEFCSN30X55
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
450MXK680MEFCSN30X55 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.556 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C