475MXT680MEFCSN30X55
DigiKey Part Number
1189-475MXT680MEFCSN30X55-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475MXT680MEFCSN30X55
Description
CAP ALUM 680UF 20% 475V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.43 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C