LSM471M2P---3545S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Rubycon
In Stock: 122
TDK
TDK
In Stock: 152
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM471M2P---3545S
DigiKey Part Number
4403-LSM471M2P---3545S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM471M2P---3545S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C