420MXC470MEFCSN35X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 94
Datasheet
Direct
Datasheet
In Stock: 100
Parametric Equivalent
In Stock: 122
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 233
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 152
TDK
In Stock: 323
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
420MXC470MEFCSN35X45
DigiKey Part Number
420MXC470MEFCSN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420MXC470MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420MXC470MEFCSN35X45 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.88 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.632 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C