LSM391M2V---3530S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 310
In Stock: 10
In Stock: 59
TDK
TDK
Chemi-Con
In Stock: 261
390 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM391M2V---3530S
DigiKey Part Number
4403-LSM391M2V---3530S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM391M2V---3530S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.946 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C