350VXH390MEFC35X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 59
TDK
TDK
Chemi-Con
In Stock: 261
Nichicon
In Stock: 36
390 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
350VXH390MEFC35X30
DigiKey Part Number
350VXH390MEFC35X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350VXH390MEFC35X30
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
350VXH390MEFC35X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.324 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C