LSM331M2P---3045S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 460
Nichicon
Nichicon
In Stock: 199
In Stock: 88
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 493
Cornell Dubilier Knowles
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM331M2P---3045S
DigiKey Part Number
4403-LSM331M2P---3045S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM331M2P---3045S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.918 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C