450HXC68MEFCSN22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Nichicon
In Stock: 156
CORNELL DUBILIER KNOWLES
TDK
TDK
In Stock: 639
Chemi-Con
In Stock: 383
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
450HXC68MEFCSN22X30
DigiKey Part Number
450HXC68MEFCSN22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450HXC68MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450HXC68MEFCSN22X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
938 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C