385USC100MEFC22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 196
In Stock: 602
100 µF 385 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
385USC100MEFC22X30
DigiKey Part Number
385USC100MEFC22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
385USC100MEFC22X30
Description
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
385USC100MEFC22X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
890 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.246 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
385 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C