35ZLH1500MEFCGC16X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 25
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 600
Datasheet
In Stock: 114
Panasonic Industry
In Stock: 303
Panasonic Industry
In Stock: 500
Chemi-Con
In Stock: 4
Nichicon
In Stock: 421
Nichicon
In Stock: 131
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35ZLH1500MEFCGC16X20
DigiKey Part Number
35ZLH1500MEFCGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH1500MEFCGC16X20
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZLH1500MEFCGC16X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C