35ZLG220MEFCT78X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 139
Parametric Equivalent
In Stock: 10
Würth Elektronik
In Stock: 455
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
35ZLG220MEFCT78X16
DigiKey Part Number
35ZLG220MEFCT78X16-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLG220MEFCT78X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZLG220MEFCT78X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
612.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C