35YXG220MEFCCR8X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 2.142
Rubycon
In Stock: 139
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.049
Upgrade
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 806
KEMET
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
35YXG220MEFCCR8X16
DigiKey Part Number
35YXG220MEFCCR8X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG220MEFCCR8X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG220MEFCCR8X16 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
87 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C