35ZL220MEFC8X16
DigiKey Part Number
1189-3748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZL220MEFC8X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35ZL220MEFC8X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
497.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C