35ZL2200MEFC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 42.691
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 564
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 508
Panasonic Industry
In Stock: 481
Panasonic Industry
In Stock: 921
Chemi-Con
In Stock: 288
Chemi-Con
In Stock: 556
Chinsan (Elite)
In Stock: 38
Nichicon
Nichicon
In Stock: 350
In Stock: 413
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
35ZL2200MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-35ZL2200MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZL2200MEFC16X25
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZL2200MEFC16X25 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C