EKZH350ELL222ML25S
DigiKey Part Number
565-3560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH350ELL222ML25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZH350ELL222ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.7225 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.63 A @ 100 kHz
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C