25ZL1800MEFC16X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 478
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 411
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Upgrade
TDK
In Stock: 2.434
Panasonic Industry
In Stock: 40
Panasonic Industry
In Stock: 177
In Stock: 194
In Stock: 248
In Stock: 310
Chemi-Con
In Stock: 969
Chemi-Con
In Stock: 930
1800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
25ZL1800MEFC16X20
DigiKey Part Number
25ZL1800MEFC16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL1800MEFC16X20
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25ZL1800MEFC16X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.884 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C