25YXG100MEFC6.3X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 37.338
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 35.097
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 118
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
25YXG100MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXG100MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXG100MEFC6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C