16ZL330MEFC8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 7.515
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 8.128
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 901
Parametric Equivalent
In Stock: 241
In Stock: 290
In Stock: 798
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
16ZL330MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-16ZL330MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZL330MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZL330MEFC8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
418 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
72 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C