KTR18EZPJ163 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 45.734
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.827
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Similar
Similar
Bourns Inc.
16 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
KTR18EZPJ163
DigiKey Part Number
KTR18EZPJ163-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR18EZPJ163
Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTR18EZPJ163 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)