2SB1260T100P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 161
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 71.000
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
In Stock: 7
Bipolar (BJT) Transistor PNP 80 V 1 A 100MHz 2 W Surface Mount MPT3
2SB1260T100P
DigiKey Part Number
2SB1260T100P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SB1260T100P
Description
TRANS PNP 80V 1A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
82 @ 100mA, 3V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 50mA, 500mA