EEU-FC1A681LJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.696
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.500
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 20
Nichicon
Nichicon
In Stock: 528
Parametric Equivalent
In Stock: 481
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A681LJ
DigiKey Part Number
EEU-FC1A681LJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A681LJ
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
547.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C