ECA-2CM470B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 270
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 982
Direct
Nichicon
In Stock: 889
Upgrade
Nichicon
In Stock: 209
Rubycon
KEMET
KEMET
47 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-2CM470B
DigiKey Part Number
ECA-2CM470B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2CM470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2CM470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
544 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C