EEV-HA1C221UP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.111
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 743
Datasheet
In Stock: 28.951
In Stock: 300
In Stock: 82
Upgrade
Upgrade
In Stock: 82
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EEV-HA1C221UP
DigiKey Part Number
PCE3213TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-HA1C221UP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C