UVY1E472MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 156
Datasheet
In Stock: 174
In Stock: 3.855
In Stock: 224
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 28
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 639
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 198
In Stock: 195
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 39
Parametric Equivalent
Rubycon
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY1E472MHD
DigiKey Part Number
UVY1E472MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1E472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY1E472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8055 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C