UVR2A101MPD
DigiKey Part Number
493-1148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2A101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2A101MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C