UVR1C220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 657
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 309
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 13.116
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 16.308
Rubycon
Rubycon
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1C220MDD
DigiKey Part Number
493-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1C220MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C