UVK2A010MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 70.264
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
Similar
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 894
Parametric Equivalent
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2A010MDD
DigiKey Part Number
UVK2A010MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A010MDD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2A010MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
21 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
42 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C