105CKR100M
DigiKey Part Number
105CKR100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
105CKR100M
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 165.79Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
57.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
165.79Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C