UPM2A331MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 299
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 420
Datasheet
Similar
In Stock: 390
In Stock: 1.775
In Stock: 23.604
Direct
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Panasonic Industry
In Stock: 5
Panasonic Industry
In Stock: 234
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 136
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM2A331MHD
DigiKey Part Number
493-5635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A331MHD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2A331MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.79 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C