UMA1H330MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 5.114
Panasonic Industry
In Stock: 4.859
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UMA1H330MDD
DigiKey Part Number
493-16930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA1H330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMA1H330MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
106.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C