UKL1J101MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 965
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 223
Datasheet
In Stock: 16.425
In Stock: 5.963
Upgrade
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 804
Panasonic Industry
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1J101MPD
DigiKey Part Number
UKL1J101MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1J101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1J101MPD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C