UKL1A152MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 105
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 187
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 385
Parametric Equivalent
In Stock: 500
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 3.248
TDK
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 855
Chemi-Con
In Stock: 845
In Stock: 923
1500 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1A152MHD
DigiKey Part Number
493-16836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1A152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1A152MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.173 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C