UHN1A122MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 906
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
In Stock: 68
Panasonic Industry
In Stock: 554
Chemi-Con
Chemi-Con
Similar
Panasonic Industry
Similar
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UHN1A122MPD
DigiKey Part Number
UHN1A122MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHN1A122MPD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHN1A122MPD Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
11 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C