UHE1C392MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.118
Datasheet
In Stock: 420
In Stock: 501
Panasonic Industry
In Stock: 280
Panasonic Industry
In Stock: 250
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 367
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 568
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1C392MHD
DigiKey Part Number
493-1537-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1C392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
880 mA @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C