UHD1H471MHD
DigiKey Part Number
493-14470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1H471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.538 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.05 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C