UHE1H471MHD3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 889
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3.247
Datasheet
In Stock: 9.973
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1H471MHD3
DigiKey Part Number
493-1615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H471MHD3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1H471MHD3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.268 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C