LQS2W121MELZ35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 234
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 130
Direct
Rubycon
In Stock: 368
Direct
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 200
Chemi-Con
In Stock: 384
Chemi-Con
In Stock: 400
In Stock: 400
In Stock: 396
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2W121MELZ35
DigiKey Part Number
493-7814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2W121MELZ35
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2W121MELZ35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.0296 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C