LGU2C681MELY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 220
In Stock: 125
In Stock: 250
In Stock: 251
In Stock: 188
In Stock: 339
In Stock: 201
In Stock: 11
Cornell Dubilier Knowles
680 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2C681MELY
DigiKey Part Number
493-2632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2C681MELY
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2C681MELY Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C