LGNW6121MELZ30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 35
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 195
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 281
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 184
Upgrade
In Stock: 384
Upgrade
In Stock: 179
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGNW6121MELZ30
DigiKey Part Number
493-8369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGNW6121MELZ30
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGNW6121MELZ30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1583 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C