LQSW6121MELZ30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 184
Upgrade
In Stock: 384
Upgrade
In Stock: 179
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 368
In Stock: 200
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQSW6121MELZ30
DigiKey Part Number
493-7681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQSW6121MELZ30
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQSW6121MELZ30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.1583 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C