LGG2C821MELA30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 740
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 123
In Stock: 250
In Stock: 43
In Stock: 0
In Stock: 154
Parametric Equivalent
In Stock: 363
Direct
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
820 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2C821MELA30
DigiKey Part Number
493-8083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2C821MELA30
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2C821MELA30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C