LAQ2D471MELZ40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 277
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 219
Datasheet
Upgrade
In Stock: 343
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 85
In Stock: 179
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
In Stock: 132
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAQ2D471MELZ40
DigiKey Part Number
493-7609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAQ2D471MELZ40
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAQ2D471MELZ40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.74 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C